İsmail Beşikçi ve Said Nursi Arasında Kürtler 3

DOĞUYU ETKİLEYEN İKİ SİMA! Saidi-i Nursi ve İsmail Beşikçi

Said-i Nursi sadece Doğuyu etkileyen değil, Türkiye'nin genelini etkileyen bir düşünce insanıdır.

Bediüzzamanın çok önemli bir talebesi vardı Hacı Hulusi Efendi veya emekli Albay Hulusi Yahyagil. Elazığ Rızaye mahallesinde evimizin 50 metre ilerisinde komşumuzdu. Kendisi Çanakakale Savaşlarına teğmen rütbesi ile katılmış; vücudunun 3 ayrı yerinde kurşun yarası almıştı. Hacı Hulusi Efendi her gün talebelerinde Risalei Nur dersi anlatıyordu.Her zaman öğrencilerine ilim öğrenmeyi, eğitimlerini tamamlamalarını öğütlüyordu. 12 Eylül'den önce bir gün ders verdiği talebeleri Fırat Üniversitesinde bazı gurupların kendilerine sataştığını söyleyerek dua istemişlerdi. O da uzun bir dua yaptı. İlmin, huzur içerisinde öğrenileceğini hiç bir sataşmaya öfkeyle karşılık verilemeyeceğini bütün herkese akıl izan, ilim öğrenme millete faydalı işlerle uğraşmalarını diledi.

Said-i Nursi'nin en büyük ideali cehaleti yok etmekti. O ilmi bir mücadeleyi esas almıştı. Doğu'da bir büyük üniversite kurmak Bediüzzaman’ın hayat boyu gerçekleştirmeyi amaç edindiği bir dava idi.

Doğuyu etkileyen ve şu anda Bediüzzaman'dan daha etkili olan kişi ise İsmail Beşikçi'dir. Bediüzzaman Kürt'tür. Beşikçi ise Kürt değildir. Ancak Türkiye tarihinin gelmiş geçmiş en büyük kışkırtıcılarından biridir. İlim adamı sayılmaz. Marksist bazı kavramlarla Doğuyu kışkırtmıştır. Onun 1990'ların başında yayınlanan bir yazısının başlığı "ilk kurşun"du. İlk kurşunla güya bir PKK'lının bütün tereddütlerinden, endişelerinden gelecek kaygısından kurtulup özgürleştiğini yazıyordu. Yani PKK'ya katılan bir gencin hür ve özgür olmasını askere kurşun sıkmasında görüyordu. Bu kurşunu kutsuyordu.

Bediüzzaman, Kürtlerin Türklerin kardeşliğini savunurken o yolda çile ve ızdıraplar çekerken; Beşikçi bunu (Türk Kürt kardeşliğini) Kürt özgürlüğü önünde engel görüyordu.

Bediüzzaman, üniversitelerin yaygın olmadığı yıllarda çok sayıda eğitilmiş eleman yetiştirirken Beşikçi Kürt gençlerine eğitim yerine dağın yolunu gösteriyordu.

Bugün gelinen noktada maalesef Bediüzaaman’ın emek çaba isteyen ancak sonu kurtuluş olan yolu değil İsmail Beşikçi'nin kan, barut, katliam, yıkımla sonuçlanan yolu hakim olmuştur.

İsmail Beşikçi bir Türk’tür ancak hayatı Kürt çocuklarını kışkırtmakla geçti. Devletlerarası Sömürge Kürdistan ve Kürt Aydını Üzerine Düşünceler kitaplarında “Kürtlerin Ortadoğu'da tek müttefiki İsrail'dir” diyor…

 Okunma Sayısı : 1782     info@eksenegitim.org

Diğer Yazıları