ŞARTLARI İYİ BİR ÖĞRETMEN TOPLUMUN KAZANCIDIR

Toplumda en çok göz önünde bulunan meslek öğretmenliktir. Zorunlu eğitimle birlikte toplumun her bireyi öğretmenlerle ilişki halinde olmaktadır. Bu bireylerin bazıları da tekrar öğretmen olarak toplumun karşısına çıkmaktadır. Böyle bir durumda öğretmenin kılık kıyafetinden, yediğine içtiğine, çalışma şartlarına maaşına kadar her şeyin de konuşulması doğal bir süreçtir. Bu süreç doğruların ve yanlışların birbirine karıştığı bir ortamda işlemeye başlayınca öğretmenlerin yıprandığı dolayısıyla toplumun zarar gördüğü bir aşamaya gelmek de kaçınılmaz olmaktadır.  

İşsizliğin yüksek olduğu ülkemizde öğretmenlerin çalışma şartlarının rahat ve maaşlarının asgari ücretle kıyaslandığında yüksek olduğu şeklinde yapılan yayınlar öğretmenleri toplumda zor duruma düşürmektedir. Ancak her mesleğin olduğu gibi öğretmenlerin çalışma şartlarının da kendi içinde düzenlendiği göz ardı edilmektedir. Herhangi bir mesleğin maaş ve çalışma şartları asla başka bir mesleğin çalışma şartları ile bir olamayacağı gibi kıyas da götürmez. Kimse bir ses sanatçısının bir saat sahne aldığı için on binlerce lira kazanmasını ya da bir avukat bir davadan o kadar para kazanmasını eleştiremeyeceği gibi bir öğretmenin kaç saat çalışıp ne kadar kazandığını başka bir meslekle kıyaslama hakkına sahip değildir. Bunun yerine yapılması gereken bir insanın kaç öğrenci ile kaç saat verimli çalışacağının, bu işi yapan bireylerin bulundukları sosyal ortamda ne kadar maaş ile geçinebileceklerinin, yaptıkları işin ülkenin gelişmesine etkisinin bilimsel verilerle ortaya konulup çalışma saati ve ücretinin ona göre hesaplanmasıdır. 

Şunu unutmamak gerekiyor ki, asıl mesele kimin fazla kazandığı değil kimin hak ettiğinden az kazandığıdır. Hep birlikte buna çare aramak yerine bir meslek grubunu hedef tahtasına koymak kimseye fayda getirmez. Hele bu meslek grubu çocuklarımızı emanet ettiğimiz onlara rol model olan öğretmenlerse bir kere daha dikkatli olmak herkesin görevidir. Evi olan, arabası olan ay sonunu düşünmeyen bir öğretmen haftada 15 saat çalışarak bile emanetiniz olan çocuklarınız için 30 saatten daha verimli olabilir. Ancak maddi zorluklar çeken bir öğretmeni 30 saat çalıştırarak 3 saatlik verim bile alınamayacağı bilinmelidir. Şartları iyi olan bir öğretmen toplumun kazancıdır. 

Bu bağlamda biz öğretmenlere de önemli bir görev düşmektedir. Söylenen sözlere aldırış etmeden çalışmalıyız. Elbette haklarımızı korumak için, hak ettiklerimizi almak için gayret edeceğiz ama sınıfa girdiğimizde dünyada biz ve öğrencilerimizden başka kimse olmadığını düşünerek çalışmamız gerekiyor.  

 

Dr. İsmail Yıldız 

Genel Başkan

 Okunma Sayısı : 3735     info@eksenegitim.org

Diğer Yazıları