18 Yaşındaki Milletvekili Adayları ve Eğitim İlişkisi

Bilindiği üzere Referandum sonucu torba yasa ile Cumhurbaşkanlığı sistemi ile beraber bir dizi değişiklik yapılmıştı. Bu değişikliklerden birisi de seçilme yaşının 18 olarak değiştirilmesidir. 

24 Haziran tarihinde yapılacak olan seçimlerde milletvekili olmak için başvurular yapıldı. Bu başvurularda 18 yaşında olan ve hala lisede eğitimi devam eden gençlerde vardır. Gençlerin siyasete ilgisinin olması çok güzel bir gelişme olduğunu düşünüyoruz.  Lakin henüz lise eğitimi devam eden ve 24 Haziran seçimlerinden bir hafta sonra hayatının en önemli sınavına girecek öğrencilerin seçimlerde aday olmaları milletvekilliğinin çok cazip bir meslek olmasından mıdır yoksa geleceğe bir yatırım mıdır zaman gösterecektir. 

Ancak burda dikkat etmemiz gereken bir husus ise MEB Ödül ve disiplin yönetmeliğine göre bu öğrencilerin durumu ne olacaktır. Bu gençler aday olduğu ve artık siyasete girdiğine göre okul ile ilişkileri kesilmesi gerekmektedir. Liselerde siyaset yapılması gençlerin siyaseti anlamadan benim de bir adım olsun düşüncesi ile siyaset içerisinde olmaları gerek onların gerekse eğitim alanına sıkıntı olmaktadır. 

Meb in acilen bu konuda bir düzenleme yapması gerekmektedir.

EKSEN Eğitim Sen 
Genel Merkezi 

 Okunma Sayısı : 1760         19 Mayıs 2018