İstiklal Marşı'na Hakaret Kabul Edilemez!

Geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansıyan haberlere göre, Boğzaiçi Üniversitesinde LGBTİ+ isimli Çalışma Kulübü, üniversite eğitimine başlayan öğrencilerine tanıtım yapmak maksadıyla İstiklal Marşı’nın sözlerini tahrif etmiş ve aşağılık bir üslupla Milli Marşımızın sözlerini kendi anlayışlarına uyarlamıştır. Her şeyden önce, Türkiye Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren br yüksek öğretim kurumunda LGBT adına bir topluluk kurulmuş olmasına anlam veremediğimizi belirtmek isteriz. Söz konusu grubun Milli Marşımızın sözleri ile oynamasını kabul edemiyoruz. Boğaziçi Üniversitesi’ne yahut söz konusu sapkın gruba Milli Marşımızın hangi şartlarda yazıldığını ifade etmeyi ise gerekli görmüyoruz. Çünkü, ne İstiklal Harbimizin, ne de gazi ve şehitlerimizin bu kimseler için herhangi bir anlam taşımadığının bilincindeyiz. Ancak yine de bu kimselere, özgürlüğün toplumsal kıymetleri aşağılayarak elde edilemeyeceğini, talep ettikleri özgürlüğün; hakaret ettikleri Milli Marşı yazdıran nesil tarafından bizlere hediye edildiğini hatırlatmak isteriz.

Türk toplumsal hayatının genelini etkisi altına almış bulunan denge kaybını üzülerek takip ediyoruz. Ne yazık ki herkesin uçlarda yaşadığı bir dönemi yaşıyoruz. Bir tarafta özgürlük adı altında tüm değerlerimiz ayaklar altına alınırken diğer tarafta güya bu duruma tepki göstermek adına ahlak bekçiliğine soyunan sözde muhafazakarlar tarafından halkımızın dini duyguları istismar ediliyor. Neticede toplum kamplaşıyor, birlik ve beraberliğimiz bozuluyor.

Eksen Eğitim Sendikası olarak, söz konusu sapkın grubu ve bu grubun faaliyetlerine izin veren Boğaziçi Üniversitesi’ni kınıyor, PKK sempatizanlarının rahatça örgütlenebildiği ve sapkın grupların özgürlük adı altında milli kıymetlerimize saldırabildiği bir üniversite ortamını kabul etmiyoruz. Milli vicdan tarafından cezalandırılacağına yönelik en ufak bir şüphemizin olmadığı bu durum için Türk yargısının harekete geçmesini talep ediyoruz. Okunma Sayısı : 840         21 Ekim 2019