NEDEN EKSEN?

 Eksen, her şeyden önce öğretmenin itibarsızlaştırıldığı ve hak ettiği saygınlığının verilmediği bir dönemde kurulmuş bir sendikadır. Öncelikle sendikaların yaptıkları grevlerin ve eylemlerin neredeyse tamamına yakını ücret nedeniyle yapılan eylemler olarak görülmektedir. Bu nedenle gerek medya gerekse hükümet tarafından, sendikaların yapmış olduğu eylemler kamuoyuna yansıtılırken ücret kaynaklı eylemler olarak gösterilmektedir.

Aslında günümüzdeki öncelikli sorunumuz, öğretmenlik mesleğinin saygınlığının toplum nazarında her gün biraz daha erimesidir. Memur maaş zamları gündeme geldiğinde, zam konusu bütün memurları kapsayan bir durum olduğu halde sadece öğretmenler zam için mücadele ediyormuş gibi gösterilmektedir. Maalesef sendikalarımızın çoğu da buna çanak tutmaktadır. Bu nedenle öğretmenler toplum nazarında paragöz memurlar gibi algılanmaya başlamıştır. Oysa Türkiye’nin dört bir yanında ülkemize fedakârca hizmet eden öğretmenlerimizin yaptığı bu hizmetlerin karşılığını para ile ödemek asla mümkün değildir. Elinde üye ve ekonomik gücü olan sendikalarımızın sadece ücreti öne çıkaran eylemlerden kurtulması gerekmektedir. Bu sendikalar eğitim alanında çalışmalar yapmak yerine, adeta siyasi partilerin arka bahçesiymiş gibi bir görüntü vermektedirler. Eğitim sendikalarımızın çoğu siyasi partilerin değirmenine su taşımaktan eğitim ve eğitimcinin sorunlarıyla ilgilenemez hale gelmişlerdir. Eğitim sistemindeki eksiklikleri ve aksaklıkları eleştirirken sanki bir sendika temsilcisi değil de herhangi bir siyasi partinin temsilci gibi hareket ederek, güç aldıkları ve temsil ettikleri eğitimcilere karşı sorumlu olduklarını unutmuşlardır. Siyasi yapılarla olan diyaloglarında ülkenin kalkınması için işlev gören paydaş yapılar çerçevesinde hareket etme dengesini koruyamamıştırlar. İşte Eksen bu dengeyi kurarak farkını ortaya koyacaktır. Eksen sadece siyasi iktidara hep destek veren veya hep eleştiren değil;  fikir üreten, eğitime katkı sağlayan bir sendikacılık anlayışını hareket edecektir. Sağa, sola veya eğitimcileri sağımızdakiler ve solumuzdakiler diye ötekileştirerek tasnif eden zihniyete ve yasa dışı örgütlere dayanmayan; gücünü üyelerinden alan,  ülkesine ve üyelerine karşı sorumluluk bilincinde olan bir sendika olacaktır.

Her sendikanın eğitim sorunlarını farklı siyasi ideolojilere göre değerlendirdikleri bu dağınık sendikacılık anlayışında,  kadim medeniyet değerlerimize göre insanı merkeze alan bir eksene ihtiyaç duyulmuştur. Eğitim çalışanlarının ve eğitim sisteminin sorunlarının çözümünde proje geliştiren, fikir üreten, yozlaşan milli kimliğimizi yeniden ihya etmeyi kendine ilke edinen Eksen, üyelerinden aldığı güçle Türk milli eğitimine ciddi katkılar sunacaktır. Saygılarımla…

 Okunma Sayısı : 1334     info@eksenegitim.org