Zorunlu PCR Testi Uygulaması Hakkındaki Basın Açıklamamız

Dünya ve ülkemiz Covid19 salgınıyla uğraşmaya devam etmektedir. Geçen süre içerisinde çeşitli ülke ve firmalar bu virüse karşı aşı bulduklarını açıklamışlardır. Ülkemizde dahil bir çok devlet bu aşıların bazılarını kullanmayı tercih etmişlerdir. Ancak aşının yeni olması bazı insanlarda haklı tereddütlere neden olduğu gibi “kronik aşı karşıtları”nı da harekete geçirmiştir. Bu durum devletler açısından salgınla mücadeleyi olumsuz etkilemiştir. Bu bağlamda halk zihinsel olarak bölünmeye uğramıştır. Aşı karşıtları ve aşı destekçileri arasında nefrete varan duygular oluşmaktadır.

Bu süreçte yasal kurum ve kuruluşların çalışmalarını destekliyoruz. Ancak, son günlerce aşı olmayanların iş sözleşmesini feshedeceğini açıklayan firmalar olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı da bugün 10.08.2021 tarihinde okullardan aşı olan-olmayan personel listesini ve aşı olmayanların neden aşı olmadığı bilgisini talep etmiştir. Bu tamamen kişiye özel bilgilerin istenilmesidir. Yani mevcut hukukumuzda yer alan özel verilen korunması ve özel hayatın gizliliği ilkelerine terstir.

Öte yandan süreç içinde Bilim Kurulu ve ilgili otoritelerin aşılar ile ilgili yaptıkları beyanatlar insanlarımızın kafasını karıştırmaktadır. Aşıların çeşitliliği, doz sayıları ve güvenilirliği konusunda söylenenler tutarsızdır. Salgın genelinde olduğu gibi aşılama konusunda da ekran yüzü haline gelmiş Bilim Kurulu üyelerinin üslup ve davranışları süreci yönetilemez bir hale getirmiştir.

Eksen Eğitim Sendikası olarak tüm bu nedenlerle Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu uygulamasını kınıyoruz. Üyelerimize ve çalışanlara istememeleri halinde bu bilgileri vermemelerini tavsiye ediyoruz. Bu konuda üyelerimize bir zorlama yapılırsa üyelerimizin hukuki haklarını savunacağımızı belirtiyor ve zorunlu PCR testi uygulamasına karşı çıkıyoruz. Toplum sağlığını korurken toplumun ve bireylerin temel hürriyetlerine müdahale edilmesini de istemiyoruz. Her zaman olduğu gibi baskı yoluyla değil ikna etme ve özendirme yoluyla insanların “endişeleri giderilerek” aşı çalışmaları yapılmasını tavsiye ediyoruz. Okunma Sayısı : 1495         20 Ağustos 2021