CUMA NAMAZI ve EKSEN EĞİTİM SEN

2013 yılının Eylül ayında henüz sendikamız yeni kurulmuş iken  üyemiz M. Sarıkaya Twitterda Cuma Namazı’nın özgürce kılınamaması hakkında bir paylaşımda bulundu. Kendisi ile irtibata geçtik, bu konuda ülke geneli dikkate alınarak nasıl bir düzenleme yapılabileceği hakkında görüştük. Hemen ilk yönetim kurulunda konu görüşüldü. Aşamalı olarak eylem kararı alındı. Yine aynı ay içerisinde talebimizi dile getiren bir basın açıklaması yaptık. Akabinde  güzel bir afiş çalışması yapılarak temsilcilerimiz aracılığıyla ülkemizin dört bir yanındaki okullarımızda bu afiş çalışmasının sendika panolarına asılmasını sağladık. Ayrıca sosyal medya da Sezai Karakoç’un “Sen cuma gününün hürriyet kadar kutsal olduğunu onlara anlat”sözleriyle bu afişi paylaştık. 2014 yılının Eylül ayında yapılan temsilciler toplantısında da ikinci ciddi adım olarak Cuma Namazı için imza kampanyası başlatılması kararı alındı. Nitekim 2015 yılının Ocak ayında Cuma Namazı için imza kampanyası başlattık. Yine ülkemizin dört bir yanında, tüm imkansızlıklara rağmen temsilcilerimizin olağanüstü gayretiyle yapılan imza toplama kampanyaları dikkat çekti.

 

(Bu imza kampanyasında iki bayanla ilgili düşüncelerimi yazmak istiyorum. Birincisi beyaz saçlı yolda görsek kafamızda elli tane etiketle kendimizden uzak göreceğimiz yaşlı bir bayandı. Sokakta açtığımız standa geldi, “ Nedir bu dedi?” Şu an kendimden utanıyorum ama o an içimden “Eyvah çattık!” diyerek meseleyi kısaca anlattım. Hemen kalemi elimden alıp imzaladı. Orada bulunan hepimiz şaşırdık ve mutlu olduk.

İkincisi okulumuzda beraber çalıştığımız “başörtülü, Malum Senli” bir arkadaşımız. Okuldaki bütün arkadaşlara olduğu gibi kendisine de kampanyamızı anlatıp imza istediğimde “Kağıdın başında EKSEN yazıyor, yazmasaydı imzalardım” dedi.  İmzalamadı.

Elbette kampanyamızı büyük bir istekle imzalayan Malum Sen üyesi arkadaşlarımız da oldu. Onlara özellikle teşekkür ediyorum. Ancak bu iki bayanın tutumu şahsıma büyük bir ders vermiştir.)

Bugün Malum Sen toplu sözleşmede Cuma Namazı için 2 saat idari izin konusunda kazanım elde ettiklerini açıkladı. Tüm inananlara hayırlı olsun. EKSEN olarak bu habere çok sevindiğimizi belirtmek istiyorum.

Biz bugüne kadar kimseden emir almadan, kimseden işaret almadan, kimseden tüyo almadan doğrudan alandan, temsilci ve üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda açıklama ve eylem yaptık. Hatta tek bir üyemiz dahi haklı ve mağdur ise o konuyu gündeme taşıdık. Her zaman dediğimiz gibi bir sendikanın üye sayısının önemi yoktur. Önemli olan bir sendikanın doğru noktalara samimiyetle temas etmesidir. Nitekim  Sendikamızın Cuma Namazı konusunda kararlı tutumu maneviyatçı olduğunu iddia eden Malum Sen’in sinir uçlarına dokunmuş ve onlar da meseleyi gündeme taşımak zorunda kalmışlardır. Şükürler olsun bugün Müslümanlar Cuma Namazını özgürce kılmaya bir adım daha yaklaşmışlardır. Şimdi Malum Sen istediği kadar bu kazanımı kendilerine mal etmeye çalışsın. Alanda olan herkes EKSEN EĞİTİM SEN’in bu konudaki gayretini bilmektedir.  

Ocak-Şubat soğuğunda açtıkları stantlarda imza toplayan bütün temsilci arkadaşlarımıza ve il-ilçe yönetimlerimize teşekkür ediyor, emeği geçen herkesten Allah razı olsun diyorum.

Sendika olarak yine bir üyemizin seminer çalışmalarının farklı ilçelerde de yapılması talebini gündeme taşıdık. Malum seminer çalışmaları ile ilgili genelgelerde sürekli il ibaresi yer almaktaydı. Özellikle büyük şehirlerde farklı ilçelerde de seminer çalışması yapılabilmesi için yaptığımız açıklamalar etkili olmuş ve son yayınlanan genelge ile seminer çalışmalarının farklı ilçelerde de yapılabilmesi sağlanmıştır.

Yukarıda belirttiğim gibi bir sendikanın ne kadar büyük olduğunun bir önemi yoktur. Önemli olan bir sendikanın üyelerinin gerçekçi taleplerini doğru okuyabilmesi ve gündeme taşıyabilmesidir. Edward N. Lorenz’in “Kelebek etkisi” teorisinde olduğu gibi biz doğamız gereği kanat çırptık,  toplu sözleşme masasında fırtına çıktı, MEB’de taleplerimiz karşılık buldu… Bırakalım herkes fırtınanın rüzgardan çıktığını sansın… Allah’ın izniyle kelebek kanat çırpmaya devam edecek…

              İsmail YILDIZ
EKSEN Eğitim Sen Genel Başkanı

 Okunma Sayısı : 3333     info@eksenegitim.org