MAVİ VATAN MİLLİ BİR MESELEDİR!

Eksen Eğitim Sendikası olarak 2016 yılından itibaren, Yunanistan’ın ülkemiz toprakları ve karasularına yönelik saldırgan politikalarını protesto etmek üzere çeşitli eylemlerde bulunduk. Yunanistan Büyükelçiliği ve Sakız Adası önlerinde bir araya gelerek; Ege üzerinde bulunan ve Yunanistan tarafından işgal edilen adalarımız ile ilgili gerek hükümet ve kamuoyumuzun gerekse dünya kamuoyunun dikkatlerini bu konuya çekmek istedik. Ne yazık ki eylemlerimiz Türk kamuoyunda neredeyse hiçbir karşılık bulamamış fakat Yunan kamuoyunda “Radikal Türkler Atina’ya yürüyor”, “Türkler Misak-ı Milli’yi Unutmadı” gibi başlıklarla haber olmuştur.

İlk eylemlerimizden günümüze kadar geçen süre, davamızın haklılığını ortaya koymuştur. Ne yazık ki Yunanistan Akdeniz’de güvenliğini sağlamış ve yine Türkiye’nin güvenlik alanı içinde Doğalgaz arama çalışmalarına başlamıştır. Türkiye bugün dünya kamuoyuna haklı davasını anlatma sıkıntısı yaşamaktadır. Yunanistan II. Dünya Savaşı’ndan sonra kendisine teslim edilen adaları silahlandırmak ve yakın dönemde Türkiye’ye ait ada ve kayalıkları işgal etmek suretiyle Lozan Antlaşması dahil pek çok uluslararası antlaşmayı ihlal etmiştir. Dünya kamuoyunun göz yumduğu bu haksızlığa karşı Türkiye hiçbir zaman gereken tepkiyi göstermemiş üstelik devletimizin tapusu olarak nitelendirebileceğimiz Lozan Antlaşması kamuoyunda tartışmaya açılmıştır. Ne yazık ki Adalar kamuoyumuzda turizm firmalarının düzenlediği turlar kadar bilinmektedir.

Bugün geldiğimiz noktada Lozan Antlaşması’nı hatırlatan siyasetçiler, Türkiye’nin gerekirse tekrar Adalar üzerinde hak iddia edebileceği belirtmektedirler. Nitekim uluslararası şartlar Türkiye’nin Adalar üzerinde gasp edilmiş olan haklarını tekrar kazanması için elverişlidir. Devlet adamlarının ve kamuoyumuzun bu konuyu gündemde tutmaları, ulusal ve uluslararası alanda kamuoyu çalışması yapmaları gerekmektedir. Sadece haritalara bakıldığında bile haklılığımız ortaya çıkacaktır.

Bugün yaşanan sürecin Türkiye’nin lehine sonuçlanacağına inancımız tamdır. Bu süreçte Eksen Eğitim Sendikası olarak hiç kimsenin işaretine ihtiyaç duymadan bu haklı davada ülkemizin yanında yer almaya devam edeceğiz. Türk kamuoyuna ve sivil toplum kuruluşlarına çağrımız; Türkiye’nin bu haklı davasını gündemde tutmak üzere yasal eylem ve gösterilerde bulunulmasıdır. Çünkü içeride ve dışarda oluşturulacak kamuoyu bilinciyle Türkiye kazanacaktır.

 

EKSEN EĞİTİM SEN

GENEL MERKEZİ Okunma Sayısı : 1108         02 Eylül 2020