İSTİKLAL MARŞI'MIZIN 100.YILI KUTLU OLSUN

İstiklâl Marşı; bir milletin millî, dinî irade ve imanını ebediyen ayakta tutacak ve besleyecek kudrette bir hürriyet abidesidir. Türk milletinin ortak vicdanına onun kadar yakışan bir başka şiirimiz yok gibidir. İstiklâl Marşı yazıldığı sıralarda Anadolu'nun birçok şehri işgal altındaydı. Sömürgeci, emperyalist güçlerin desteklediği işgal kuvvetleri Ankara önlerindeydi. Top sesleri Polatlı ve Haymana semalarında yankılanıyordu. İşte böyle bir ortamda Sevr adı verilen bir antlaşmayla köşeye sıkıştırılmaya çalışılan bu millete bir umut ışığı, bir mücadele azmi veren İstiklal Marşı Mehmet Akif Ersoy tarafından Tacettin Sultan Dergâhı’nda mısralara dökülmüştü. Mehmet Akif Ersoy karanlık odasında sanki göklerden müjdeli haberi almışçasına milletine, bayrağına sesleniyordu:
Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

İstiklâl Marşı, tarih boyunca devletsiz yaşamamış bir milletin istiklali ve istikbalinin tehlikede olduğu böyle bir dönmede yankılanmıştır vatan semalarında. Biz de Eksen Eğitim Sen olarak tarihimizden aldığımız güçle ve aynı inançla haykırıyoruz:
Korkmadım!
Sen ‘KORKMA’ dediğin günden beri korkmadım.
Ne al sancağımın sönmesinden,
Ne de tek dişi kalmış canavarın ulumasından.
Mıhlanıp kaldım yerimde
Seni her duyduğumda.
Başım dik, gözüm gökyüzünde.
Düşündüm bastığım yerlerdeki kefensiz yatanları.
Unutmadım!
Unutmam, ben şehit oğluyum.
Dünyaları alsam da vermem
Bu vatanın tek bir taşını.
Kükremiş sel gibi taştım.
Mabetlere değmesin diye düşman eli
Siper ettim gövdemi;
Vuruldum…
Ay, hilaldi o gece.
Vuruldum!
Kanım toprağa aktı,
Bayrağıma renk oldum.
Yadigar Dayan YILMAZ

Başta Mustafa Kemal Atatürk ve Mehmet Akif Ersoy olmak üzere bütün şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.


 Okunma Sayısı : 711         12 Mart 2021