Kemalpaşa Kaymakamı Mehmet Faruk Saygın’ı Kınıyoruz!

Kemalpaşa ilçesi Kaymakamı Mehmet Faruk Bilgin’in Kemalpaşa Çok Programlı Lisesi’ni ziyareti sırasında bir eğitimciye yönelik sergilediği saygısız ve hukuksuz davranış, kamuoyunun malumudur. Bu saygısız ve hukuksuz davranış öğretmenlere yönelik uygulanan psikolojik şiddetin ilk örneği değildir. Kamudaki bu zihniyet değişmedikçe ne yazık ki son örnekte olmayacaktır.

Öğretmenler MEB içindeki amirlerinin yanı sıra mülki amirlerinin de sık sık psikolojik baskı ve şiddetine maruz kalmaktadırlar. Son birkaç yılda bu yönde pek çok haber kamuoyuna yansımış fakat kamuoyu tepkisi sorunların çözümüne katkı sağlamamıştır. Dönemin Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun öğretmen Halil Serkan Öz’ü sınıftan kovması ve Öz’ün kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesi; Diyarbakır Çermik’te halı sahada sıra tartışması nedeniyle bir Cumhuriyet savcısının öğretmenlere güç gösterisi yapmak için onları gözaltına aldırması, dönemin Konya Valisi Orhan Toprak’ın oturuşunu beğenmediği bir kimseye “Sen öğretmen misin Birader?” diyerek çıkışması ve daha nicesi…

Eksen Eğitim Sendikası olarak Kemalpaşa Kaymakamı’nı kınıyoruz. Ayrıca ilgili makamlardan, maddi ve manevi anlamda oldukça zor şartlar altında görevlerini sürdüren öğretmenlerimizin ve tüm memurlarımızın idareci terörünün insafına terk edilmemeleri için tedbir alınmasını talep ediyoruz. Bu noktada üniversiteler gibi MEB kurumlarının da özerk bir statü kazanmaları gerekmektedir. Ayrıca memur veya sivil fark etmeksizin vatandaşlarımızın mülki amirlerden hak ettikleri hizmeti alabilmeleri için; Vali, Kaymakam, Hâkim ve Savcı gibi kritik görevlerde olan kimselerin göreve başlamadan önce ve sonrasında belli aralıklarla düzenli olarak psikolojik testlere tabi tutulmalarını talep ediyoruz. Böylelikle devleti temsilen makam sahibi olan kimselerin şahsi sorunları sebebiyle vatandaş ve devlet arasında var olması gerek güveni sarsmalarının önüne geçileceğine inanıyoruz.

 Okunma Sayısı : 1022         30 Eylül 2021