MEMUR MAAŞLARINDA İYİLEŞTİRME İSTİYORUZ

TUİK’in 2021 yılı için açıklamış olduğu enflasyon rakamı, vatandaşlarımızın gerçek hayatta karşılaştıkları pahalılık göz önünde bulundurulduğunda, gerçekçi değildir. Temel ihtiyaç malzemelerine sadece son iki ay içinde gelen astronomik zamlar dahi yüzde 50’nin üzerindedir. Dahası 2022 yılının Ocak ayı itibari ile vergi, ceza ve harçlar ile elektrik, doğalgaz, benzin, mazot ve LPG gibi kalemlere de yüzde 25 ila yüzde 150 gibi yüksek oranlarda zam yapılmıştır. Bu zamların ev ekonomilerine doğrudan vereceği zarar ortadadır. Ayrıca bu zamların üretim maliyetlerine etkileri de yine vatandaşlarımızın cebine yansıyacaktır.

Hükümetin Türk Lirasının değeri konusunda bilinçli olarak takip ettiği yüksek kur politikası, 80 milyonun kesesinden zorla tasarruf etmek anlamına gelmektedir. Külfeti beraber çeken ancak en ufak ekonomik iyileşmede dahi refahtan pay alamayan emekçilerimiz yorgun ve çaresiz bir durumdadır. Şüphesiz bu durum karşısında sabit gelirliler en çok etkilenen kesim olmuşlardır. Tüm fiyatların dövize endeksli olduğu ekonomik sistem içinde, son bir yılda tüm çalışanların alım gücü en az yüzde 60 oranında düşmüştür. Bu şartlar karşısında TUİK’in kamuoyu vicdanını yaralayan enflasyon verileri ile yapılacak zam, memurlarımızın sorunlarını çözmeyecektir.

Eksen Eğitim Sendikası olarak Hükümetten talebimiz, memurlar dâhil tüm vatandaşlarımızın ekonomik krizin etkilerden korunması için gerçekçi çözümler üretilmesidir. Bu noktada memur maaşlarında yapılacak yüzde 50 civarında bir iyileştirmenin başlangıç olarak yeterli olacağını düşünüyoruz. Konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.

EKSEN Eğitim Sendikası Genel Merkezi

 Okunma Sayısı : 818         03 Ocak 2022