EKSEN EĞİTİM SEN VE İFADE DERNEĞİ ORTAK PROJESİ MİLLİYETÇİ DERGİLER SİTESİ AÇILDI

İfade Fikir Derneği ve Eksen Eğitim-Sen Ortaklığında Gerçekleştirilen

Milliyetçi Dergiler Projesi millyetcidergiler.org Adresinde Erişime Açıldı

Milliyetçiliğin Dijital Hafızası sloganıyla yürütülen Milliyetçi Dergiler projesi 03 Aralık 2022 günü saat 19.44’te akademisyenlerin, araştırmacıların ve tüm ilgililerin erişimine açılmıştır.

Milliyetçi Dergiler, Türk düşünce hayatında milliyetçi müktesebatın gelecek nesillere aktarılması gayesiyle 2019 yılında kâr amacı gütmeyen bir proje olarak Eksen Eğitim Sen ve İfade Fikir Derneği tarafından hayata geçirilmiştir. 2019 yılında başlanan literatür taramasının ardından dergilerin dijital ortama aktarılması aşamasına geçilmiştir. Literatür taraması ve dijital ortama aktarma çalışmaları 2020 yılından itibaren eş zamanlı olarak sürdürülmüştür. Milliyetçi Dergiler Projesi kapsamında, projenin başlangıcından itibaren 69 farklı derginin bütün sayıları dijital ortama aktarılmıştır.

Projenin internet sitesi olan milliyetcidergiler.org adresinde hâlihazırda 59 dergi, 1578 sayı, 18679 yazı ve 5021 yazar mevcuttur. İlgililerce https://www.milliyetcidergiler.org/kayit-ol adresinden sisteme kayıt olunması yolu ile dergilerin tamamı ücretsiz bir şekilde okumaya ve incelemeye hazırdır.

Sitenin fihrist sayfasından mevcut dergilerin hangi tarih aralığında yayınlandığına, basım yerine, imtiyaz sahibi ve yazı işleri müdürlerine ve kaç sayı basıldığına erişmesi mümkündür. Dergiler sayfasından proje kapsamında taranan ve tasnif edilen dergilerin künyelerine ve dergi sayıların ulaşılabilmektedir. İlgililerin, seçmiş oldukları dergi sayılarında bulunan yazılara; ilgili sayının sayfasında bulunan “içindekiler” kısmından doğrudan ulaşabilecekleri gibi sayının tamamına “PDF Önizleme” butonu aracılığıyla ulaşma şansı bulunmaktadır.

 Proje kapsamında tarama ve tasnif çalışmalarına hala devam edilmektedir. Taranan ve tasnif edilen dergilerin de sisteme yüklenmesiyle web sitesinde yer alan dergi sayısının artacağı öngörülmektedir.

Bu proje kapsamında www.milliyetcidergiler.org adresinin açılış ve tanıtım etkinliği 3 Aralık 2022 günü saat 18.45’te geniş bir katılımın olduğu coşkulu bir etkinlikle gerçekleştirilmiştir.  Eksen Eğitim Sen ve İfade Fikir Derneği'nin hazırladığı projenin tanıtım etkinliğine Türkiye Büyük Millet Meclisi 24. Dönem Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Kütüphaneler Genel Müdürü Ali Odabaş, Ülkü Yaz Derneği Genel Başkanı Hayati Bice, Emekli Gazi Emniyet Müdürü Fatih Eryılmaz ve Muhittin Çolak, Şevket Yahnici, Salih Dilek, Efendi Barutçu, Hakkı Öznur, Metin Turhan gibi ülkücü hareketin önemli isimleri katılmıştır.

Etkinlik akışında İfade Fikir Derneği’nin düzenlediği Milli Egemenliğin 100. Yılında Milliyetçilikte Yeni Arayışlar başlıklı makale yarışmasının ödül töreni düzenlenmiş, bu törenin açılış konuşmasını Enes Faruk Ertan gerçekleştirmiştir. Jüri üyeleri Prof. Dr. Tevfik Erdem,, Prof. Dr. İbrahim Maraş ve Dr. Gökhan Çınkara’nın ödül kazanan makalelerin yazarlarına ödüllerini takdiminin ardından Milliyetçi Dergiler Projesi tanıtım etkinliğine geçilmiştir

Milliyetçi Dergiler Projesi’nin tanıtımında Eksen Eğitim Sen Genel Başkanı Dr. İsmail Yıldız, konuşmasında Milliyetçi Dergiler Projesinin nasıl başladığını anlatmıştır. İfade Fikir Derneği Genel Başkanı Vasıf İnanç Duygulu, projenin Türk fikir hayatı açısından önemine değinerek İfade Fikir Derneği'nin çalışmaları hakkında bilgi vermiştir. Proje yöneticisi Burak Serhat Ermiş, milliyetcidergiler.org sitesinin çalışma prensipleri ve içeriği hakkında bilgiler vermiştir. Konuşmaların akabinde projeye danışmanlık yapan araştırmacılar Hakkı Öznur ve Metin Turhan’a teşekkür plaketleri takdim edilmiştir. Plaket takdiminin ardından Milliyetçi Dergiler Projesi’nde emeği geçenlerin çekildiği aile fotoğrafıyla etkinlik sona ermiştir.
 Okunma Sayısı : 3647         06 Aralık 2022