MİLLİ ŞAİR MEHMET AKİF ERSOY’U SAYGI, MİNNET VE RAHMETLE ANIYORUZ.

MİLLİ ŞAİR MEHMET AKİF ERSOY’U SONSUZLUĞUN SAHİBİNE ULAŞTIĞI GÜNÜN 79. YILDÖNÜMÜNDE SAYGI, MİNNET VE RAHMETLE ANIYORUZ.


Mehmet Akif; Büyük fikir ve dava adamı. Yiğit bir vatansever. Sözde ve özde gerçek bir Müslüman. Milletin derdini, kendine dert edinmiş bir sanatçı. Taassuba ve cehalete edebiyat silahıyla karşı koyan bir kahraman. Cesur, mert ve çağının ilerisinde bir aydındır. O, topluma tepeden bakmayan, milletini hor görmeyen, Batıyı körü körüne taklit etmeyen, çağdaş bir Türk aydınıdır. Savaş, açlık ve sefalet gibi en zor şartlarda bile asla ümitsizliğe düşmeyen bir kahramandır. Anadolu’yu karış karış dolaşarak halkı İstiklal Savaşı’na çağıran, vaazlarıyla cephelerdeki Mehmetçikleri şehitliğe aşık eden bir şairdi. İmkansızlardan yılmayan: “Silahımız yoksa, dişimizle savaşırız” diyen idealist bir insandı.
 
Bütün bu özellikleriyle Akif, sadece Safahat şairi değil, sadece Çanakkale’yi destanlaştıran şair değil, sadece İstiklâl Marşı şairi değil, aynı zamanda örnek bir ahlâk ve karaktere sahip, ideal bir insandır. Onun bu örnek ahlâk ve karakterinin, yeni yetişen nesillere anlatılması, sevdirilmesi bugün bir vazifedir. Çünkü içinde yaşadığımız olaylar, böyle bir ahlâk ve karakterden mahrum kişilerin, ülkeyi nasıl içinden çıkılması zor durumlara sürükleyeceğini apaçık ortaya koymaktadır.
 
Yüreğinde devasa bir vatan aşkı barındırmasına, şiirleriyle insanları coşturmasına rağmen mütevaziliğinden de ödün vermeyen  Akif bir şiirinde:
 
’Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince 
Günler şu heyulayı da er geç silecektir
Rahmetle anılmak ebediyet budur amma 
Sessiz yaşadım kim beni nerden bilecektir?’
  demiştir
 
Biz de diyoruz ki: Koca Akif! Çok yanıldın. Yüreğinde Allah aşkından, vatan ve millet aşkından kocaman bir yanardağ barındıran Koca Akif, Türk bayrağı dalgalandıkça, bu millet var oldukça asla unutulmayacaksın, her zaman kalbimizde yaşayacaksın.
 
EKSEN EĞİTİM SEN
GENEL MERKEZİ

 Okunma Sayısı : 8014         30 Aralık 2015