Kamu Çalışanlarının Banka Promosyonları Güncellenmelidir!

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durum, kamu kurumlarının çalışanları adına bankalarla yapmış oldukları promosyon anlaşmalarının yenilenmesini de zorunlu kılmıştır. Bilindiği gibi memur maaşlarına 2022 yılı içinde enflasyon farkı ile birlikte toplam %72.4’lük bir zam yapılmıştır. Bu durum memur maaşlarını işletmekte olan bankaların daha evvel yapılan promosyon anlaşmalarının içeriğinin çok üzerinde karlar elde etmelerini de beraberinde getirmiştir. Daha önce çalışanları için ortalama 4-5 bin lira civarında promosyon anlaşması yapan kurumlar 2022 yazından itibaren çalışan başına 35 bin TL’ye kadar ulaşan anlaşmalar imzalamışlardır. Bu durum karşısında daha önce promosyon ödemesi alan kurumların çalışanları maddi zarara uğramışlardır.
Ortaya çıkan bu ekonomik manzara karşısında kamu kurumlarının bankalarla yapmış oldukları promosyon anlaşmaları ivedilikle yenilenmelidir. Ayrıca enflasyonun artış hızı göz önünde bulundurularak, ortaya çıkacak astronomik bir artış karşısında bankaların ara ödemelerle bu farkı tekrar karşılamaları da sağlanmalıdır.

Banka promosyonlarının miktarı kadar, kimi kamu çalışanlarının dini-vicdani sebeplerle, promosyon anlaşmalarını katılım bankaları ile yapmak istedikleri de bilinmektedir. Bu noktada memurlara, bankalarla promosyon anlaşması yapılmadan önce bir tercih sunulmalı, dileyen kamu personelinin, emekliler de olduğu gibi diledikleri katılım bankaları ile bireysel sözleşme imzalamasının yolu açılmalıdır.
Eksen Eğitim Sendikası olarak konunun takipçisi olacağımızı ve gerektiği takdirde üyelerimizin konu ile ilgili mağduriyetlerini gidermek için hukuki yollara başvuracağımızı kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.

EKSEN Eğitim Sendikası Genel Merkezi

 Okunma Sayısı : 714         08 Eylül 2022